A Ylang-ylang illóolaj az Ylang-ylang sárga, csillagalakú növényéből nyerhető ki, amely a Cananga (Cananga odorata) fákon nő. A trópusi fajok elsősorban azokban az országokban őshonosak melyet az Indiai óceán vesz kerül, mint például India, Fülök-szigetek, Malajzia, Indonézia és Ausztrália egyes részei. A Ylang-ylang aromája és illata egyaránt virágos és gyümölcsös.
A Ylang-ylang virágából számos illóolajat készítenek, gőzöléses desztillációval. Az olajok abban különböznek a leginkább, hogy mennyire is intenzív az illatuk. Például a Ylang-ylang extraként feltüntetett illóolajok a legpotenciálisabbak, hiszen ezt közvetlen a növény virágjából nyerik, ezért parfümök összetevőjeként is felhasználják. Példának okáért a híres Chanel ötös számú parfümben is fellelhető.
A kevésbé potenciális vagy illatos illóolajok alsóbb kategóriás parfümök alkotóelemeként szolgál. Továbbá találkozhatunk vele kölnikben, krémekben, szappanokban, sőt akár még ételszínezékben is. A Ylang-ylanggal akár találkozhatunk Cananga olaj néven is.
Mire is használják a Ylang-ylang illóolajat?
Kutatások alapján hatásos:
- A hangulat fokozásban
- A depresszió és a szorongás csökkentésében
- A vérnyomás csökkentésben
- A pulzus szabályozásában
- A bőr és a fejbőr zsír és faggyú termelésében
- A repülő rovarok és lárvák elleni védekezésben
Egyesek a Ylang-ylang illóolajat afrodiziákumként használják és a szexuális stimuláció fokozásában, habár erre nem áll megfelelő evidencia a rendelkezésre. A Ylang-ylang továbbá hatékony lehet a régi, tradíciókon alapuló gyógynövényes orvoslában. Használhat gyomor és hasfájdalom, reuma, ízületi gyulladás, malária, fejfájás, tüdőgyulladás esetén.
Milyen előnyökkel jár a Ylang-ylang illóolaj használata?
A Ylang-ylang használatának vannak evidencián alapuló előnyei, melyek hatékonyak az egészségmegőrzésben, azonban találkozhatunk olyan számunkra kecsegtető egészségügyi előnyökkel, melyek nem biztos, hogy tudományos alátámasztást nyertek, vagy nem áll rendelkezésre kutatás a kijelentés mögött.
A Ylang-ylang hatékonyan csökkentette a szorongást és növelte az önbizalmat (bőrön vagy inhalációként alkalmazva) egy kutatás eredményeiből kiindulva. Más kutatások arra jutottak, hogy nagyon kedvező a hangulat pozitív befolyásolásában, és erről számos használó is beszámolt.
Egy másik tanulmány szerint a Ylang-ylang illóolaj belélegezve egy szedatív hatást vált ki, mely lényeges csökkenti a szisztolés és diasztolés vérnyomást és a pulzust egy egészséges felnőtt esetében.
A Ylang-ylang egy bizonyos linalool nevű összetevőt tartalmaz, amely antibakteriális, fungicid és gyulladáscsökkentő hatással bír. Ezáltal hatékony lehet egy esetleges Candida gomba fertőzés esetén.
A korábban említett országokban és szerte máshol a világban a Ylang-ylang növény virágját összezúzzák és pasztát készítenek belőle, ez a paszta inhalálva kezelheti az asztmát.
Ázsiában a Ylang-ylang növény kiszárítva vég a különböző élősködők ellen, ezzel megakadályozva a malária terjedését.
Korábban már említésre került a szexuális étvágy fokozása, habár erre nincsen megfelelő mennyiségű evidencia, hogy valóban hatékony-e, mint afrodiziákum.
YLANGYLANG ILLÓOLAJ 15 ML – dōTERRA
Édes, virágos illatával az ilang-ilang illóolaj tápláló és védő tulajdonságaival jótékony hatással van a hajra, miközben a stresszérzet csökkentésével és a pozitív szemlélet elősegítésével javítja a hangulatot.
- Segít a bőrt és a hajat egészségessé varázsolni
- Emeli a hangulatot, ezzel egyidejűleg nyugtató hatást biztosít
- Segítséget nyújt a feszültség-és stresszcsökkentésben, miközben elősegíti a pozitív gondolatokat
Használata:
- nyugtató, hangulatemelő hatáshoz masszírozz néhány csepp ilang-ilangot tarkódra
- az egészséges és fényes hajért masszírozd az ilang-ilangot a fejbőrödre
- keverj két csepp kúszó fajdbogyót és tegyél keserű sót a meleg fürdőhöz, hogy elősegítsd a pihenést és enyhítsd a stresszt
- a ruha frissebb illatáért tegyél egy cseppet a szárítógéphez használatos kendőhöz
- Hordozóolajjal hígítva a bőrön egy megfelelő választás lehet a kiszáradt bőr hidratálásában vagy egy masszázsterápiában. A fejbőrbe masszírozva segíthet az olaj és faggyú termelésben, megelőzve a fejbőr kiszáradását. Mivel a Ylang-ylang irritatív lehet bizonyos emberek számára, mindig győződjünk meg róla. Egy cseppet kenjünk a bőrünkre, figyelve hogy kivált e valamiféle irritatív reakciót, majd várjunk 24 órát a tényleges használat előtt
- Mindig hígítsuk! Egy csepp illóolajhoz adjunk egy teáskanálnyi hordozóolajat
- Használjuk inhalációra vízzel egy diffúzorban! Aromaterápia keretein belül, használhatjuk inhalációra egy diffúzor segítségével
Figyelmeztetés!
- Lehetséges bőrérzékenység.
- Tartsd távol a gyermekektől!
- Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
- Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
- Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!
A Ylang-ylang lehetséges mellékhatásai
- A Ylang-ylang több allergént is tartalmaz, mint például az isoeugenol nevű összetevőt, mely kapcsolatba hozható a különböző dermatitisekkel, ami bőr irritációt válthat ki.
- Mint bármelyik illóolaj esetében, hígítás nélkül sose alkalmazzuk a Ylang-ylang illóolajat a bőrön. Használjunk egy hordozóolajat, teszteljünk egy minimális mennyiséget a bőrünkön mielőtt alkalmazni kezdenénk a testünk, arcunk, fejbőrünk egy nagyobb felületén.
- A Ylang-ylang mérgező a kutyusok és cicusok számára! Ne kenjünk be Ylang-ylang illóolajjal a bőrüket, mancsukat, bundájukat és bizonyosodjunk meg róla, hogy nincsenek a közelben, hogy ne tudják belélegezni, vagy a legrosszabb esetben belenyalni.
- Az élelmiszer hatásógok egyelőre biztonságosnak nyilvánították a Ylang-ylang használatát a különböző élelmiszer adalékokban. Azonban ha allergiás reakciót vált ki valamelyik összetevője, akkor érdemes teljes mértékben kerülni, azokat az élelmiszereket, adalékokat.
A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj
- Levendulaolaj
- Teafaolaj
- Eukaliptuszolaj
- Borsmentaolaj
- Citromfűolaj
- Gerániumolaj
- Copaiba olaj
- Bergamottolaj
- Tömjénolaj
- Vadnarancs
- Citromolaj
- Rózsaolaj
- Jázminolaj
- Kamillaolaj
- Szantálfa
Források:
- Burdock GA, et al. (2008). Safety assessment of ylang-ylang (Cananga spp.) as a food ingredient.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17980945 - Burke A. (2018). Are essential oils safe for dogs?
akc.org/expert-advice/health/are-essential-oils-safe-for-dogs/ - Gnatta JR, et al. (2014). [Aromatherapy with ylang ylang for anxiety and self-esteem: a pilot study].
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25076278 - Gould MN. (1997). Cancer chemoprevention and therapy by monoterpenes.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470060/ - Herman A, et al. (2016). Linalool affects the antimicrobial efficacy of essential oils.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26553262 - How to avoid the dangers of expired oils. (2018).
info.achs.edu/blog/do-essential-oils-have-a-shelf-life - Hwang JH. (2006). The effects of the inhalation method using essential oils on blood pressure and stress responses of clients with essential hypertension.
doi.org/10.4040/jkan.2006.36.7.1123 - Jung D-J, et al. (2013). Effects of ylang-ylaeng aroma on blood pressure and heart rate in healthy men.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3836517/ - Orchard A, et al. (2017). Commercial essential oils as potential antimicrobials to treat skin diseases.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909 - Peana AT, et al. (2002). Anti-inflammatory activity of linalool and linalyl acetate constituents of essential oils.
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12587692 - Srivastava PK, et al. (2014). Ylang-ylang oil not an uncommon sensitizer in India.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3969689/ - Tan LTH, et al. (2015). Traditional uses, phytochemistry, and bioactives of Cananga odorata (ylang-ylang).
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4534619/ - White IR, et al. (1999). Isoeugenol is an important contact allergen: can it be safely replaced with isoeugenyl acetate?
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10554062