A kamilla illóolaj a kamilla növényből kerül közvetlen kinyerésre, mégpedig a növény virágjából. A kamilla hasznosságát már az ókorban is ismerték, az egyiptomiak, görögök és a rómaiak is évszázadokon keresztül használták különböző problémák, betegségek gyógyítására, mint például:
- emésztési panaszok, zavarok, hányinger, vagy felfújódás
- sebgyógyítás
- szorongás oldás
- ekcéma, különböző kiütések
- fájdalom csökkentés, hátfájás, idegbántalom, arthritis, gyulladások
- emellett azt tartották, hogy alvás segítő is
Mai napig is rengeteg kutatás foglalkozik a kamilla illóolaj egészségügyi előnyeivel.
Milyen jótékony hatást fejthet ki a kamilla illóolaj használata?
Emésztési zavarok és panaszok
Egy 2014-ben kiadott tanulmányban alapján, kamillával végeztek kísérletet állatokon, amely csökkentette a hasmenés tüneteit. A szerző szerint a német kamillából nyert illóolaj védelmet nyújtott a hasmenéssel és a folyadék felhalmozódással szemben a belekben.
Egy 2018-as tanulmány arra világított rá, hogy külsőleg bőrön alkalmazva pozitív hatást fejt ki a belek működésére, legalább is a császármetszéssel született nők esetében erre a megállapításra jutottak. A kísérletben résztvevők, akiknek a hasán külsőleg alkalmazták a kamilla olajat, hamarabb nyerték vissza az étvágyukat és a nem kívánt gázok is hamarabb távoztak, elkerülve a kellemetlen puffadást.
Egy harmadik tanulmányban tengeri malacok, patkányok és emberek beleit vizsgálták, hogy milyen hatást is fejt ki a kamilla olaj a belekre nézve. A tanulmány eredményei alapján azt a következtetést vonták le, hogy a római kamillából nyert olajnak izom relaxív összetevői vannak, amely magyarázatot ad arra, hogy miért is használják a kamillát emésztési nehézségeknél és székrekedésnél.
Sebgyógyulás
Egy 2018-as cikkben azt vizsgálták, hogy a római kamillából nyert olaj, mennyire is effektív a sebgyógyításban. A kísérletet patkányokon végezték, a kontroll csoport egerei, akiken a kamilla olajat használták, jóval nagyobb mértékben és gyorsabban segített elő a sebgyógyulást, mint a tetracyclinnel és placeboval kezelt csoport.
Generalizált szorongásos rendellenesség (GAD)
Egy 2017-es tanulmány a GAD-ban szenvedőket vizsgált. A vizsgálat rövidtávon zajlott, ahol kamilla olajat használtak a betegeken 8 héten keresztül. A rövid távú eredmények szerint a betegek 58,1 %-nál csökkentek a szorongás során fellépő tünetek.
A szorongás mögött egyik oka lehet az alacsony hormonális szint, legfőképp a kortizolé. Egy 2018-as tanulmány eredményei szerint, a kamilla illóolajos terápia segített a szorongás tüneti kezelésében és hatékonyan növelte a kortizol szintet.
Depresszió
A depresszió és a szorongás gyakorta jár együtt. Egy tanulmányban orális úton adtak a betegeknek kamilla kivonatot, depressziós és szorongásos betegeknek. A kutatás vizsgálata során arra az eredményre jutottak, hogy csökkentek a depresszió tünetei 8 hét elteltével a kezelés megkezdését követően, azoknál, akik a kamilla kivonatot használták. Azonban fontos megemlíteni, hogy a kamilla kivonatot lehet szájon át alkalmazni, viszont az illóolaj formáját nem ajánlott.
Bőr irritáció
Egy 2010-es tanulmány a német kamillából nyert illóolaj hatékonyságát vizsgálta patkányokon. Azt vizsgálták, hogy egy bőrbetegségben (atópiás dermatitis) közvetlen a bőrre juttatva mennyire tünet enyhítő. Az eredmények azt mutatták, hogy a vérben található allergia markerek szignifikánsan alacsonyabb volt azokban az egerekben, akiket a kamilla illóolajjal kezeltek, mint a másik csoporté, akik nem részesültek semmiben.
Fájdalomcsökkentés
Egy 2015-ös tanulmány azt vizsgálta, mennyire effektív a hígított kamilla illóolaj a bőrön az osteoarthritis kezelésében. A résztvevőktől azt kérték, hogy napi háromszor vigyék fel az olajat három héten keresztül. A vizsgálat alapján megállapítható, hogy az a kontroll csoport, aki használta az olajat, mint kezelést, szignifikánsan csökkent a fájdalomcsillapító használata szemben a másik csoport tagjaival.
Egy másik tanulmány ugyanúgy a hatásosságát vizsgálta az olajnak, carpal tunnel szindrómásoknál. Ahol szintén 4 hét elteltével jelentősen csökkent a kontroll csoport tagjainál a fájdalomcsillapítók használata.
Alvás segítő
A kamillát hosszú ideje kapcsolatba hozzák a nyugtató hatása miatt az alvással, és úgy fest ezt tanulmányok és kutatások is megerősítik. Különösképp orálisan, gyógynövény formájában.
Egy kutatás 60 időskorú önkéntest alkalmazott. Az időseket 2 csoportra osztották, a kontroll csoport kamilla kivonatot kapott kapszula formájában napi 2 alkalommal, még a másik csoport csak placebot. A kísérlet végére a kontroll csoport szignifikánsabban jobban eredményeket produkált az alvás terén, mind mennyiségben, mind minőségben a másik csoporthoz képest.
ROMANCHAMOMILE – RÓMAI KAMILLA ILLÓOLAJ 5 ML – dōTERRA
Bár gyakran használják teák ízesítésére, a római kamilla nyugtató hatású, amely jótékonyan hat a bőrre, az elmére és a testre.
- Fiatalos megjelenést biztosít a bőrnek
- Elősegíti a haj és fejbőr egészségét
- Édes, virágos illatot áraszt, amely nyugtatja az elmét
Használata:
- a jó közérzet elősegítésére masszírozd mellkasodba
- masszírozd lábfejedbe elalvás előtt
- nyugtató hatásért tegyél egy csepp római kamillát hidratálókrémedbe
- készítsd el saját szuper fürdődet római kamilla és keserű só használatával
- Masszázs olajként, hordozó olajjal hígítva
- Fürdő olajként, a fürdővízbe csepegtetve, ami előzőleg hordozó olajjal lett elegyítve
- Testápolóban, 1-2 cseppet a testápolóhoz adva
- Borogatásként, a nedves meleg törölközőhöz 1-2 cseppet hordozóolajjal elegyítve, csepegtetve
Aromaterápia
A kamillaolaj inhalációja rengeteg fennálló kondícióban segíthet, ideértve a szorongást és az alvási zavarokat. Használhatjuk az olajat diffúzorokban, párologtatókban vagy sprayben. Azonban minden esetben győződjünk meg arról, hogy a környezetünkben lévőkre nem ártalmas, például terhes vagy szoptató nőkre, gyerekekre, háziállatokra. Használat előtt beszéljünk kezelőorvosunkkal, és győződjünk meg, hogy megfelelő a szoba szellőztetése és a tároló üveget száraz, hűvös, elzárt helyen tároljuk, amihez sem gyerek, sem állat nem fér hozzá.
Bőrön történő alkalmazás
Az illóolaj alkalmazható bőrön is. Segíthet a pattanások elmulasztásában, a fájdalomcsillapításban, az emésztési nehézségekben. Minden esetben használjuk hordozó olajat, mielőtt a bőrünkkel érintkezne.
Figyelmeztetés!
- Lehetséges bőrérzékenység.
- Tartsd távol a gyermekektől!
- Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
- Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
- Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!
Lehetséges mellékhatások
Bőrirritáció: Mindig teszteljük le a bőrünk egy apró felületén 1 hígított cseppel, hogy nem e vált ki valamilyen, allergiát vagy bőrreakciót. Felléphet pirosság, égető, viszkető érzés.
Allergiák: Néhányan allergiás reakciót produkálhatnak a kamillára, amely súlyos esetben anafilaxiás sokkot is okozhat. Allergia esetén kerüljük a használatát, hiszen segítség nélkül halálhoz is vezethet.
Gyógyszer interakció: Kapcsolatba léphet a cyclosporine és a warfarin alapú készítményekkel, ha tartósan szedünk valamilyen gyógyszert, minden esetben beszéljünk a kezelő orvosunkkal, vagy a gyógyszerészünkkel. Terhes nők és szoptató anyukák esetében is javallott a szakorvossal, vagy kezelőorvossal történő konzultáció, hogy biztonságos-e az illóolaj használata.
A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj
- Levendulaolaj
- Teafaolaj
- Eukaliptuszolaj
- Borsmentaolaj
- Citromfűolaj
- Gerániumolaj
- Copaiba olaj
- Bergamottolaj
- Tömjénolaj
- Vadnarancs
- Citromolaj
- Rózsaolaj
- Jázminolaj
- Ylang-ylang olaj
- Szantálfa
Források:
- Adib-Hajbaghery M, et al. (2017). The effects of chamomile extract on sleep quality among elderly people: A clinical trial [Abstract]. DOI:
doi.org/10.1016/j.ctim.2017.09.010 - Al-Dabbagh B, et al. (2019). Antioxidant and anticancer activities of chamomile (Matricaria recutia L.). DOI:
10.1186%2Fs13104-018-3960-y - Amsterdam JD, et al. (2012). Chamomile (Matricaria recutita) may have antidepressant activity in anxious depressed humans – An exploratory study.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600408/ - Anaphylaxis. (n.d.).
aaaai.org/conditions-and-treatments/allergies/anaphylaxis - Chamomile. (2016).
nccih.nih.gov/health/chamomile/ataglance.htm - Chamomile. (2018).
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501808/ - Ghitu A, et al. (2019). A comprehensive assessment of apigenin as an antiproliferative, proapoptotic, antiangiogenic and immunomodulatory phytocompound. DOI:
10.3390%2Fnu11040858 - Hashempur MH, et al. (2017). Efficacy of topical chamomile oil for mild and moderate carpal tunnel syndrome: A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial [Abstract]. DOI:
10.1016/j.ctcp.2016.11.010 - How do I choose and use essential oils? (n.d.).
takingcharge.csh.umn.edu/how-do-i-choose-and-use-essential-oils - How do I determine the quality of essential oils? (n.d.).
takingcharge.csh.umn.edu/how-do-i-determine-quality-essential-oils - Kazemian H, et al. (2018). In vivo antibacterial and wound healing activities of Roman chamomile (Chamaemelum nobile). DOI:
10.2174/1871526516666161230123133 - Keefe JR, et al. (2016). Short-term open-label chamomile (Matricaria chamomilla L.) therapy of moderate to severe generalized anxiety disorder. DOI:
10.1016%2Fj.phymed.2016.10.013 - Keefe JR, et al. (2018). An exploratory study of salivary cortisol changes during chamomile extract therapy of moderate to severe generalized anxiety disorder. DOI:
10.1016%2Fj.jpsychires.2017.10.011 - Khadem E, et al. (2018). Effect of topical chamomile oil on postoperative bowel activity after Cesarean section: A randomized controlled trial. DOI:
10.4103%2Fjrpp.JRPP_17_103 - Lee S, et al. (2010). Effect of German chamomile oil application on alleviating atopic dermatitis-like immune alterations in mice. DOI:
10.4142%2Fjvs.2010.11.1.35 - Mao JJ, et al. (2016). Long-term chamomile (Matricaria chamomilla L.) treatment for generalized anxiety disorder: A randomized clinical trial. DOI:
10.1016%2Fj.phymed.2016.10.012 - Methods of application. (n.d.).
naha.org/explore-aromatherapy/about-aromatherapy/methods-of-application/ - Miraj S, et al. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). DOI:
10.19082%2F3024 - Safety information. (n.d.).
naha.org/explore-aromatherapy/safety - Sandor Z, et al. (2018). Evidence supports tradition: the in vitro effects of Roman chamomile on smooth muscles. DOI:
10.3389%2Ffphar.2018.00323 - Sebai H, et al. (2014). Antidiarrheal and antioxidant activities of chamomile (Matricaria recutita L.) decoction extract on rats [Abstract]. DOI:
10.1016/j.jep.2014.01.015 - Sharafzadeh S, et al. (2011). German and Roman chamomile.
japsonline.com/admin/php/uploads/288_pdf.pdf - Singh O, et al. (2011). Chamomile (Matricaria chamomilla L.): An overview. DOI:
10.4103%2F0973-7847.79103 - Shoara R, et al. (2015). Efficacy and safety of topical Matricaria chamomilla L. (chamomile) oil for knee osteoarthritis: A randomized controlled clinical trial [Abstract]. DOI:
10.1016/j.ctcp.2015.06.003 - Srivastava JK, et al. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. DOI:
10.3892%2Fmmr.2010.377