A borsmentaolaj nem más, mint a borsmenta növény (Mentha piperita) illóolaja. A borsmenta hűsítő, üdítő és megnyugtató hatásánál fogva az egyik leggyakrabban alkalmazott összetevő az élelmiszer- és italiparban, valamint a kozmetikai iparban.
A Lamiaceae családba tartozó borsmenta a leggyakrabban alkalmazott mentafaj manapság. Az olajat a mezei menta (Mentha piperita) leveleiből állítják elő gőz desztillációval, mely következtében felszabadulnak az illóolajok. A borsmenta betakarítása a virágok kialakulása előtt történik, ugyanis a növény illóolajtartalma ebben a növekedési szakaszban a legmagasabb. A borsmenta illóolaj színtelen, halványsárga vagy halvány zöldessárga színű, szaga és íze jellegzetes, mentolos és csípős, melyhez kellemes hűsítő utóérzet is társul. Fő összetevői közé tartozik a (-)-mentol (19-54%), valamint ezek származékai, a menton (8-32%), a (-)-mentil-acetát (2-11%), a neomentol (3-10%) és a 1,8-cineol (2-10%).
A borsmentaolaj felhasználása
A borsmentaolajat előszeretettel alkalmazza a gyógyszeripar, a kozmetikai ipar, valamint az élelmiszer- és italipar is. Az élelmiszeriparban főleg cukorkák, drazsék, csokoládék és rágók készítésére használják fel. A gyógyszeripar számos formában hasznosítja a borsmentaolajat, mind belsőleg, mind pedig külsőleg. A bőrön, a légutakon, illetve a gasztrointesztinális nyálkahártyákon keresztül felszívódva befolyásolja a váladéktermelést, így csökkenti a sűrű nyák képződését a hörgőkben, mely következtében köptetőként, szirupként, inhalálószerként aromalámpában vagy párologtatóban kiválóan alkalmazható. Csökkenti a nyálkahártyagyulladás következtében kialakuló fokozott váladéktermelődést, gyulladást és fájdalmat, így orrcseppekben, orrspray-kben, gargalizáló szerekben, garat és gégegyulladást csökkentő szerekben, légzéskönnyítő mellkenőcsökben rendszerint alkalmazzák. A gyógyszerészeti technológiában előállítanak mentaoldatot (Diluendum menthae), borsmentavizet (Aqua menthae piperitae) és mentaszirupot (Sirupus menthae) a borsmenta illóolajából.
Külsőleg viszketést csillapító kenőcsökben és hintőporokban található meg, valamint szeszes oldata érzéstelenítő és fájdalomcsillapító hatású, így izom- és ízületi fájdalmak, illetve reumás panaszok elleni bedörzsölő szerekben, antireumatikus hatású kenőcsöknek is gyakran előfordul. A gyógyszeripar felhasználja még emésztési panaszok, puffadás és hányinger elleni, valamint idegnyugtató és köhögéscsillapító gyógyszerek gyártásához. Mindezeken felül enyhíti az alvási zavarokat és a fejfájás tüneteit is. Gyakran alkalmazzák továbbá fürdővizekhez és szaunaolajokhoz keverve, valamint a légterek frissítésére, szagtalanítására és illatosítására. A kozmetikai ipar felhasználja még bőrápoló készítmények alkotórészeként, de a rovarcsípések okozta gyulladások kezelésére használatos készítményekben is rendszerint előfordul.
A borsmentaolaj kedvező hatásai
A borsmentaolaj jellemzően fokozza a nyáltermelést, valamint hűsítő, frissítő, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, idegnyugtató és antiszeptikus hatású. A borsmenta illóolaj az egyik legjobb illóolaj a megfázásra, valamint a légzőszervi panaszokra. Antibakteriális, antivirális, antifungális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antioxidáns hatású olaj, ami csökkenti a sűrű nyák képződését a hörgőkben és tisztítja a légutakat, így elmondható, hogy köptető és nyákoldó tulajdonságú is. Megfázás, influenza, köhögés, orrdugulás, hörghurut, arcüreggyulladás, horkolás, allergia és más légúti megbetegedések esetében kiválóan alkalmazható a borsmentaolaj. Hatékony természetes fájdalomcsillapító és izomlazító, valamint hűsítő, élénkítő és görcsoldó tulajdonságú, így izom- és ízületi fájdalmakra, izomlázra és reumára is jól alkalmazható. A borsmentaolaj élénkítő hatású, növeli az energiaszintet és a koncentrációkészséget, fokozza a vérkeringést, javítja a hangulatot és csökkenti a krónikus fáradtságot.
Bizonyos kutatások kimutatták, hogy az összes esszenciális olajfajta közül a borsmentaolajnak az egyik legerősebb a fényvédő hatása, így naptejekhez vagy napolajokhoz bátran hozzákeverhető néhány csepp belőle. Továbbá hidratálja a leégett bőrt és csökkenti az égési fájdalmat, ezért a nap okozta leégés megelőzésére és kezelésére is kiválóan alkalmazható. Gyulladáscsökkentő hatásánál fogva a pattanások és az aknék ellen is megfelelően használható ecsetelőként, ugyanis megvédi a bőrt a felülfertőződéstől és a gyulladástól, valamint szabályozza a faggyútermelést is. Gombaölő hatása segít megvédeni a kéz- és a lábkörmöket a gombásfertőzésektől. Különböző vizsgálatok kimutatták, hogy fokozza a hajnövekedést, stimulálja a fejbőrt és a hajhagymákat, erősíti a hajszálakat, enyhíti a hajhullást, ezért nyugodtan hozzákeverhető samponokhoz, balzsamokhoz és hajolajokhoz. Csökkenti a fejbőr és a haj zsírosodását, biztosítja a pH egyensúlyt, így száraz, viszkető, korpás fejbőrre és hajra is egyaránt használható. Természetes viszketéselleni szer, ezért előfordul hintőporokban, kenőcsökben, de a tusfürdőhöz és a testápolóhoz is hozzákeverhető néhány csepp belőle.
Antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatásánál fogva gyakran tartalmazzák a különböző fogkrémek és szájvizek az összetevőik között. Segíti a szájhigiénia fenntartását, ugyanis tisztítja és fertőtleníti a szájat, frissíti a leheletet, csökkenti a gyulladást, így kifejezetten kedvező hatású a különböző ínyproblémákra. Mindezeken túl csökkenti a vastagbél görcsét, lazítja a belek izmait, valamit enyhíti a puffadást, ezért bizonyos kutatások kimutatták, hogy a borsmentaolaj kapszula formájában rövidtávon hatékony az irritábilis bél szindróma (IBS) természetes kezelésében is. A hosszú távú hatásának felméréséhez, azonban még további vizsgálatokra van szükség, mintahogyan arra vonatkozóan is, hogy bizonyos kutatások szerint csökkenti a rákos megbetegedések kialakulását, valamint enyhíti a Crohn-betegség tüneteit.
PEPPERMINT – BORSMENTA ILLÓOLAJ 15 ML – dōTERRA
A borsmenta növény a watermint (menta) és a fodormenta hibridje. A doTERRA borsmenta illóolajban található magas mentol tartalom különbözteti meg a jó minőségű borsmentát a többi terméktől. A borsmentát gyakran használják fogkrémekben és a rágógumikban a szájhigiéniai okokból. Segít enyhíteni az alkalmi gyomor bántalmakat és elősegíti az egészséges légzést. A borsmenta folyamatosan a doTERRA illóolajok egyik legkeresettebb kedvence. Támogatja az egészséges légzőrendszer működését és a tiszta légzést.
Használata:
- Vegyünk be egy csöppet a néha előforduló emésztési zavar, vagy a gyomorrontás nyugtatására
- Használható vízben hígított citrommal, mint egészséges, üdítő szájöblítő
- Olajpárologtatással, illetve helyileg alkalmazva elősegíthetjük a könnyebb légzést és a légutak megnyitását
- Egy nyugtató masszázsért használjuk levendulával
- Párologtassuk, ha fáradtak vagyunk, vagy energiaszintünk csökkent
- Hozzáadható hideg borogatáshoz vagy lábfürdőhöz, hogy hűsítse a túlhevült testet
- Belélegezve élénkítő hatású lehet autóvezetés közben
- Add hozzá a samponhoz vagy a hajbalzsamhoz egy élénkítő haj és fejbőr masszázshoz
- Spricceljük a gyermek ingére tanulás előtt, hogy éberebb legyen
Figyelmeztetés!
- Lehetséges bőrérzékenység.
- Tartsd távol a gyermekektől!
- Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
- Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
- Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!
Lehetséges mellékhatásai
Kisgyermekek esetében, elsősorban az arc, az orr és a mellkas területén kerülni kell a borsmentaolaj tartalmú készítményeket, ugyanis hörgőgörcsöt válthatnak ki, valamint a légzés csökkenése fulladáshoz vezethet. Ezáltal a mentolt tartalmazó orrcseppek és ecsetelők kisgyermekek számár ellenjavalltak. Nem ajánlott továbbá a borsmentaolaj asztmás betegek esetében sem, mivel a benne lévő illóolajok súlyosbíthatják a görcsöket egy asztmás roham esetén. Nem szabad borsmentaolajat alkalmazni epeúti bántalmak, epehólyag-gyulladás, epekőképződés, epeúti elzáródás és súlyos májkárosodás lehetőségének fennállásakor. A borsmenta illóolajnak epehajtó hatása van, így súlyos görcsökhöz vezethet epekőben szenvedő betegeknél. Továbbá gyomorproblémákat, gyomorégést és gastrooesophagealis refluxot is kiválthat az arra érzékeny egyéneknél.
A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj
- Levendulaolaj
- Teafaolaj
- Eukaliptuszolaj
- Citromfűolaj
- Gerániumolaj
- Copaiba olaj
- Bergamottolaj
- Tömjénolaj
- Vadnarancs
- Citromolaj
- Rózsaolaj
- Jázminolaj
- Kamillaolaj
- Ylang-ylang olaj
- Szantálfa
Felhasznált irodalmak:
- https://pea.lib.pte.hu/bitstream/handle/pea/23319/acs-kamilla-phd-2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y&fbclid=IwAR2fUw2WtWVcY0U7W3DTL4phu2rmBxaxXL8bWh1U5TwgJLmo8PfUyNrcp-0
- https://www.aafp.org/afp/2007/0401/p1027.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5814329/