ga('set', 'userId', 'USER_ID'); // A felhasználói azonosító beállítása a bejelentkezett user_id használatával.

A teafaolaj egy régóta ismert és alkalmazott kiváló fertőtlenítő hatással rendelkező illóolaj, amit előszeretettel használ számos iparág, mint például a gyógyszeripar vagy az illatszer- és kozmetikai ipar. 

A teafaolaj jellemzői

A teafaolajat vízgőz lepárlással állítják elő, elsősorban az ausztrál teafa (Melaleuca alternifolia) leveleiből és fiatal hajtásaiból, de előállítható a Melaleuca dissitiflora és a Melaleuca linariifolia fajból is. A teafa illóolaj jellemzően világos, átlátszó, esetleg színtelen vagy halványsárgás színű olaj, melynek jellegzetes fűszeres, aromás, kámforra emlékeztető illata van. Legfőbb összetevői közé tartozik az 1,8-cineol (eukaliptol) és a terpinén-4-ol (kemotípustól függően). Továbbá összetevői között előfordulhat még az α-terpinén, a γ-terpinén, a pinének és a szeszkviterpének is. A teafaolaj egy rendkívül hatékony fertőtlenítő hatású olaj, mely általános fertőtlenítőként alkalmazható baktériumok, vírusok és gombák ellen egyaránt.

A teafaolaj felhasználása

A teafaolaj egy igazán sokoldalú antimikrobális, fertőtlenítő és gombaölő hatású olaj, ezért előszeretettel alkalmazza számos iparág, mint például a gyógyszeripar vagy az illatszer- és kozmetikai ipar. Fellelhető számos kozmetikumban, arctisztítóban, krémben, samponban, fogkrémben vagy szájvízben. Különböző kutatások támasztják alá az antiszeptikus hatását, hogy hatékonyan pusztítja el a különböző kórokozókat. Bizonyítottan antibakteriális (pl.: Staphylococcus, Klebsiella, Pseudomonas stb. ellen hatásos), antivirális (pl.: Herpes simplex stb. ellen hatékony), antifungális (pl.: Candida, Aspergillus, Fusarium stb. ellen alkalmazható), valamint hurutoldó és gyulladáscsökkentő hatású, ezáltal gyakran alkalmazzák külsőleg különböző bőrbetegségekben (pl.: pikkelysömör, lábgomba, Candida-fertőzés, pattanásos bőr stb. ellen). Bizonyos esetekben kiválthat allergiás reakciót (pl.: viszketés, bőrpirosodás), ezért használat előtt érdemes bőrpróbát végezni, valamint külsőleges alkalmazása során ajánlott hígítani valamilyen növényi eredetű zsíros hordozóolajban (pl. kókuszolaj, olívaolaj, mandulaolaj stb.). Külsőleges célra felhasználva az 5-15%-os oldatait alkalmazzák, mely intenzív gyógyító hatással rendelkezik.

A teafaolajat használhatják a bőrbe bedörzsölve különböző problémákra, pattanásokra, aknékra, korpásodásra, viszkető rovarcsípésekre, herpeszre, szemölcsre, ekcémára, pikkelysömörre, bőr-, köröm- és hüvelygombára, sebekre, horzsolásokra kenve, vagy masszázsolajokhoz, krémekhez, szaunaolajokhoz, aromafürdőhöz, lábfürdőhöz keverve, de gyakran alkalmazzák szájöblögetésre, párologtatásra és inhalálásra is. Légzőszervi problémák (pl. megfázás, influenza, hörghurut stb.) terápiája esetében is előszeretettel alkalmaznak inhalálásra teafaolajat, baktérium- és vírusellenes hatása miatt. Gyulladáscsökkentő hatásánál fogva rendszerint alkalmazza a gyógyászat fogínygyulladás kezelésére (pl.: öblögetés, fogínyápoló-olaj stb. formájában). Azonban belsőleg alkalmazva, tehát szájon keresztül fogyasztva, lenyelve ne alkalmazzuk a teafaolajat, ugyanis mérgező hatású és rendkívül súlyos mellékhatásokat okozhat.

A teafaolaj kedvező hatásai

A teafaolajat a vírus- és baktériumölő, valamint a gyulladás- és fájdalomcsillapító hatásánál fogva gyakran alkalmazzák légzőszervi megbetegedések, mint a megfázás, az influenza, a hörghurut, a köhögés, a torokfájás, az asztma vagy az allergia kezelésére, tüneteinek enyhítésére. Ezeknek a tüneteknek az enyhítése érdekében leggyakrabban inhalálva vagy öblögetve használják fel a teafaolajat.  Mivel a teafaolaj természetes fertőtlenítőszer, valamint antibakteriális, antivirális és gyulladáscsökkentő hatású, ezért rendszerint alkalmazzák a szájban levő fertőzések csökkentésére, így gyakran adják hozzá szájvizekhez és fogkrémekhez is. Gombaölő hatása miatt alkalmazható különféle gombás megbetegedések esetében, ilyen a bőr-, a köröm- és a hüvelygomba is, de különböző vírusos megbetegedéseknél, mint a herpesznél is jól alkalmazható.

Számos bőrbetegségnél hasznosnak bizonyul a teafaolaj. Fertőtleníti és tisztítja a bőrt, valamint segíti a sebgyógyulást, csökkenti a gyulladást és a viszketést, ezért gyakran használják égési sérülésekre, vágásokra, sebekre, horzsolásokra, hólyagokra, napozás utáni leégésekre, viszkető rovarcsípésekre, gyulladt pattanásokra, aknékra, de kedvezően befolyásolja a szemölcs, az ekcéma, a pikkelysömör és a bárányhimlő tüneteit is. A teafaolaj az antimikrobiális tulajdonságainál fogva samponokhoz keverve elősegíti a haj növekedését és erősíti a hajat, valamint csökkenti a fejbőr gyulladását és viszketését, ezért különösen jó száraz, viszkető, korpás fejbőrre, de a haj zsírosodása ellen is kiváló. Továbbá gyakran alkalmazzák fejtetvek elleni kezelésben is. A teafaolajat nem csak a haj, hanem a bőr ápolására is szokták alkalmazni, ezért a hajtermékeken kívül rendszerint előfordul bőrápolókban, arckrémekben, arclemosókban, masszázsolajokban, körömtermékekben. Az olajban megtalálható terpének segítenek elpusztítani a Propionibacterium acne baktériumokat, amelyek akné gyulladást és pattanásokat eredményeznek, de a teafaolaj segíti a sebek, valamint az azokból visszamaradt hegek gyógyulását is, illetve a zsíros bőr ellen is felveszi a harcot.

Fertőtlenítő, gomba- és baktériumölő hatásánál fogva házilag akár vegyszermentes dezodor is készíthető belőle, így képes csökkenteni a kellemetlen szagokat, mint például a lábszagot, de használható háztartási tisztítószerként is az asztallapok, a konyhai mosogatók, a fürdőszobai szaniterek fertőtlenítésére, a levegő frissítésére, valamint a penészgomba elpusztítására. A teafaolaj természetes rovarriasztó tulajdonsággal is bír. Parazitaellenes hatásánál fogva segíti a szúnyogok, a pókok, a hangyák, az ágyi poloskák és számos más rovar elpusztulását és távoltartását, valamint segít a kullancsok eltávolításában is. Rovarirtó tulajdonsága miatt kiválóan alkalmazható a növények védelmére, ugyanis megakadályozza a kártevők támadását, valamint természetes gombaölő szerként sem utolsó.

Végül, de nem utolsó sorban a teafaolaj a benne megtalálható alkoholnak és monoterpéneknek köszönhetően kedvezően hat a kedvünkre, és a közérzetünkre. Fürdővízhez adva vagy aromaterápiában használva csökkentheti a stresszt, a feszültséget és a szorongást is.

MELALEUCA – TEAFAOLAJ 15 ML - dōTERRA

MELALEUCA – TEAFA ILLÓOLAJ 15 ML – dōTERRA

MELALEUCA – TEAFA ILLÓOLAJ 15 ML – dōTERRA

A teafa esszenciális olajnak több mint 92 különböző összetevője és határtalan felhasználási lehetősége van. A Teafa levelét az ausztrál bennszülöttek évszázadok óta használják. Összetörik a leveleket és belélegzik az olajat, hogy elérjék a tiszta légzés érzését és ráteszik a leveleket a bőrükre a hűsítő érzés miatt. A teafa legjobban a tisztító képességéről ismert. Használható a bőr és a körmök tisztítására és az egészséges arcszín elérésére. Belsőleg használva támogatja az egészséges immun funkciókat. Használható felületek kezelésére is az egész lakásban a környezeti fenyegetések elleni védelemül. Gyakran használják alkalmankénti bőr irritációra a bőr megnyugtatására. A teafa porlasztása pedig tisztítja és frissíti a levegőt.

 

Használata:

  • Bőr irritációra, 1–2 cseppet használj a bőrfelületre.
  • 1–2 csepp vízhez, citrusos italokhoz adagolva támogatja az immun erősítést.
  • Fertőtlenítéshez 1-2 cseppet alkalmazva
  • Erősítő és fiatalító hatással van a hajra, a bőrre és a körmökre.
  • Tisztító tulajdonságokkal rendelkezik.
  • Támogatja az egészséges arcbőrt.

Figyelmeztetés!

  • Lehetséges bőrérzékenység.
  • Tartsd távol a gyermekektől!
  • Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
  • Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
  • Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!

A lehetséges mellékhatásai

A teafaolaj esetleges mellékhatásai nagyban függnek a felhasználás módjától. Leggyakrabban külsőleg, a bőrön alkalmazzák vagy inhalálják. Bőrrel való érintkezés esetén irritációt okozhat, főként, ha magasabb koncentrációban alkalmazzák. A bőrirritáció lehetséges tünetei a bőrpirosodás, a bőrviszketés, a száraz vagy pikkelyes bőr, valamint a bőr felhólyagosodása. Néhány embernél előfordulhat allergiás reakció is a teafaolajjal szemben, melynek következménye az allergiás kontakt dermatitis lehet, mely vörös, duzzadt és viszkető bőrkiütéshez vezethet. Továbbá bizonyos esetekben a teafaolaj hatására fellángolhatnak a gyulladásos bőrbetegségek, illetve az ekcéma is.

A teafaolajat gyakran alkalmazzák aromaterápiához, mely során diffúzorral vagy gőzzel lélegzik be az olajat. Azonban túl nagy mennyiségű vagy túl hosszú ideig tartó inhalálás következménye lehet a szédülés, a fejfájás és a hányinger. A teafaolajat belsőleg nem szabad alkalmazni, ugyanis lenyelve mérgező hatást fejthet ki, melynek súlyos mellékhatásai lehetnek. Ilyen mellékhatás a szédülés, a zavarodottság, az álmosság, a hallucináció, koordinálatlan mozgás, a hányás, a hasmenés, az izomgyengeség, valamint nagyon súlyos esetben az eszméletvesztés, azonban ezeknek a mellékhatásoknak a biztos alátámasztásához még további kutatásokra van szükség. Továbbá várandósoknak és kisgyermekeknek sem javasolt az alkalmazása.

A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj 

  1. Levendulaolaj
  2. Eukaliptuszolaj
  3. Szantálfa
  4. Borsmentaolaj
  5. Citromfűolaj
  6. Gerániumolaj
  7. Copaiba olaj 
  8. Bergamottolaj
  9. Tömjénolaj
  10. Vadnarancs
  11. Citromolaj
  12. Rózsaolaj
  13. Jázminolaj
  14. Kamillaolaj
  15. Ylang-ylang olaj

Felhasznált irodalmak: