ga('set', 'userId', 'USER_ID'); // A felhasználói azonosító beállítása a bejelentkezett user_id használatával.

Az eukaliptuszolaj, illóolaj az Eucalyptus globulus leveleiből vagy fiatal hajtásvégeiből aprítással, szárítással majd vízgőz lepárlással állítják elő, valamint ezt követően további „finomításnak” is alávethetik.

Az eukaliptuszolaj jellemzői

Az eukaliptusz növénynek több mint 500 fajtája létezik és számos fajtából előállítható az eukaliptusz illóolaj, azonban elsősorban egy Ausztráliában őshonos Eucalyptus globulus fajból nyerik ki. Az eukaliptusz illóolaj jellemzően színtelen vagy halványsárga színű, illata kámforra emlékeztető, valamint íze kesernyés ízű. Az eukaliptusz illóolaj összevetőit tekintve a fő összetevője az 1,8-cineol (eukaliptol, 70-90%), amely gyógyászati szempontból a legfontosabb összetevő, ennek mennyisége fajonként változhat, de jellemzően 60-85%-ot tartalmaz. További összetevői között kis mennyiségben szerepelhet még az α- és β-pinén, a γ-terpinén, a p-cimol, a kamfén, a cimén, a para-cimen, a fellandrén, a globulol, a limonén, a geraniol, a piperiton és a transz-pinokarveol is. Az eukaliptuszolaj, mint összetevő számos termékben megtalálható. Gyakran alkalmazzák a megfázásos tünetek enyhítésére, de számos különböző ízületi fájdalmakat csökkentő kenőcsökben (pl.: a lóbalzsamban is) is fellelhető.

Felhasználása

Az eukaliptusz illóolajat mind külsőleg, mind belsőleg lehet alkalmazni. A belsőleges alkalmazását tekintve ahhoz, hogy biztonságosan felhasználhassuk őket standardizált készítményeket szükséges alkalmazni. Az illóolajok két féle úton kerülhetnek a szervezetbe, vagy bedörzsölve, a bőrön keresztül vagy belélegezve. Mint minden illóolaj esetében, úgy az eukaliptusz illóolajnál is fontos, hogy mindig 100% tisztaságú és természetes illóolajat használjunk. Gyakran alkalmazzák őket párologtatókban, aroma diffúzorokban, így felhasználhatják őket inhalálásra, továbbá hozzáadhatjuk fürdőolajokhoz, masszázsolajokhoz, krémekhez és kenőcsökhöz is. Rendszerint alkalmazzák borogatásként gyulladásokra, égési sérülésekre vagy fájó ízületekre, de megfázás, hörghurut vagy asztma esetén a mellkasba és a hátba dörzsölve is használják. Inhalálószerként alkalmazva csökkenti a légúti panaszokat, így orrcseppben, orrkenőcsökben és mellkasi kenőcsökben is előfordulhat. Hordozóolajjal összekeverve gátolja a láb-, a kéz- és a körömgombásodást. Előszeretettel alkalmazza mind a gyógyszeripar, mind a kozmetikai ipar. Felhasználhatják szájvizekben és fogkrémekben, testápolókban, lábápolószerekben, korpásodás elleni samponokban, szauna olajokban, borotválkozószerekben, különböző arcápolókban, melyek a bőr öregedését igyekeznek gátolni, továbbá zsíros bőrre alkalmazott arcápoló pakolásokban is előfordulhat. Mindezeken túl esetenként gyógycukorkákban is felhasználja az édességipar, de rovarriasztás szempontjából sem utolsó az eukaliptuszolaj.

Az eukaliptuszolaj kedvező hatásai

Az eukaliptuszolaj egy közismert és rendkívül hatékony antiszeptikus olaj, mely eredményesen veszi fel a harcot a különböző kórokozókkal szemben. Antibakteriális, antivirális és antifungális szer, azaz mind a baktériumok, mind a vírusok, mind pedig a gombák ellen hatásosnak bizonyul. Elsősorban a légzőszervi, a húgyúti és a bőrfertőzéseket okozó kórokozókkal szemben mutattak ki jelentős eredményeket. A vírus okozta herpeszes megbetegedések esetében is kedvezően hat, így alkalmazása megelőzésre és kezelésre is egyaránt ajánlott. Az eukaliptusz illóolaj fertőtlenítő, hurutoldó, köptető hatású, ebből adódóan elsődlegesen légúti megbetegedések gyógyításánál alkalmazható. Alkalmazása ajánlott a megfázásos megbetegedések és az influenza során, köhögés, orrdugulás, horkolás, torokfájás, vírusok és baktériumok okozta légúti megbetegedések esetében, felső légúti hurutos betegségeknél, krónikus hörghurutnál és asztmánál is. Erősíti az immunrendszert, tisztítja a levegőt, valamint könnyíti a légzést.

Az eukaliptuszolaj antimikróbás hatásánál fogva alkalmas a sebek, az égések, a vágások és a bőrfertőzések (pl.: herpesz) kezelésére, fertőtlenítésére. Gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és értágító hatása által pedig javítja a keringést, enyhíti az izom- és ízületi fájdalmakat, a rándulásokat, valamint a reumát. Javítja a hangulatot, csökkenti az idegi kimerültséget, a depressziót, a szorongást, az általános gyengeséget és a kimerültséget. Természetes tisztító- és szagtalanítószer, mely alkalmazható általános tisztítószerként felületek fertőtlenítésére, például felmosó vízhez adva padló tisztításához, konyhai pultok, fürdőszobai szaniterek, zuhanyzó fertőtlenítésére. Alkalmas zsírok, foltok, ragasztó nyomok és penészgomba eltávolítására.

Antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásánál fogva kiválóan alkalmazható pattanásokra, aknékra és zsíros bőr kezelésére. Továbbá az eukaliptuszolaj alkalmas még a fejbőr és a haj táplálására, hidratálja és rugalmassá teszi a hajat, serkenti a növekedését, valamint gátolja a hajvégek töredezettségét (hozzáadható pl.: olívaolajhoz, kókuszolajhoz és ricinusolajhoz is). Csökkenti a fejbőr zsírosodását, viszketését, korpásodását, valamint rovarölő hatásánál fogva a fejtetvek ellen is kiválóan alkalmazható. Az eukaliptuszolaj cineol tartalmánál fogva elpusztítja azokat a baktériumokat, melyek a kellemetlen szájszagot okozzák, ezért gyakran alkalmazzák őket fog- és szájápoló készítményekben is, mint például szájvizekben és fogkrémekben.

LEMON EUCALYPTUS - VIETNÁMI EUKALIPTUSZ 15 ML - dōTERRA

LEMON EUCALYPTUS – VIETNÁMI EUKALIPTUSZ 15 ML – dōTERRA

LEMON EUCALYPTUS – VIETNÁMI EUKALIPTUSZ 15 ML – dōTERRA

A vietnámi eukaliptusz (vagy más néven citromos eukaliptusz) esszenciális olajat az Ausztrália északi vidékein honos, magas törzsű és sima kérgű, citromos illatot árasztó kék gumifából nyerik ki. Számos helyileg kifejtett jótékony hatásának köszönhetően a vietnámi eukaliptusz esszenciális olaj intenzív támogatást biztosít a bőr számára. Ez az olaj ugyanakkor frissítő aromájáról is ismert, amellyel kivételesen élénkítő légkört képes teremteni. Tartsa magánál ezt az olajat arra az esetre, ha frissítő feltöltődésre lenne szüksége.

  • Tisztító, fertőtlenítő tulajdonságaival támogatja a bőrt
  • Felemelő, élénkítő aromát kínál
  • Számos helyileg kifejtett jótékony hatást biztosít
  • Tökéletes összetevő egy nyugtató masszázshoz

Használata:

  • Párologtassa, hogy üdítően friss illatával hozzájárulhasson a pozitív légkörhöz.
  • Bőrápolási rutinja részeként adjon egy-két csepp vietnámi eukaliptusz esszenciális olajat kedvenc dōTERRA arclemosójához.
  • Adagoljon belőle egy-két cseppet a tenyerébe, majd dörzsölje össze, hogy javítsa a hangulatát és felderítse a napját.
  • Nyugtató, felemelő masszázshoz keverjen el három-négy cseppet frakcionált kókuszolajjal.
  • Párologtatva: Cseppentsen három vagy négy cseppet egy tetszőleges párologtatóba.
  • Helyileg: Vigyen fel belőle egy-két cseppet a kívánt területre. A bőrérzékenység minimálisra csökkentése érdekében hígítsa hordozóolajjal.

Figyelmeztetés!

  • Lehetséges bőrérzékenység.
  • Tartsd távol a gyermekektől!
  • Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
  • Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
  • Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!

Lehetséges mellékhatásai

Az eukaliptuszolajat ne alkalmazzuk hígítatlanul belsőleg, ugyanis toxikus lehet. Akár már 4-5 ml elfogyasztása halálos lehet egy felnőtt esetében. A gyomorégés, az émelygés, a hányás, a hasmenés, a légzési nehézségek, valamint a légzésbénulás a mérgezés jellemző tünetei lehetnek. Az eukaliptusz illóolaj bizonyos betegségek esetében, mint az emésztőszervrendszer gyulladásos megbetegedéseinél, az epehólyag-gyulladásánál, illetve a májbetegségeknél nem használható belsőleg. Túl magas koncentráció esetén károsíthatja a vesét és a májat. Az eukaliptuszolaj egyik összetevője a cineol, mely rendkívül irritálhatja a bőrt és a nyálkahártyákat, így abban az esetben, emennyiben belélegezzük, vagy szájvízként használjuk, fontos, hogy hígítsuk az olajat, továbbá mielőtt közvetlenül a bőrön alkalmazzuk, végezzünk el egy bőrpróbát. Figyeljünk, hogy szembe ne kerüljön, ugyanis irritáló hatást fejthet ki rá. Mivel nem áll rendelkezésünkre elegendő kutatás, így várandósság és szoptatás ideje alatt kerüljük az eukaliptuszolajat. Csecsemőknél és kisgyermekeknél kerüljük az illóolaj-tartalmú készítmények alkalmazását, különösen az arcon, illetve az orr környékén, mert légzési nehézségeket válthat ki. Továbbá bizonyos gyógyszerek hatását csökkentheti, ugyanis aktiválja a gyógyszereket gyorsabban lebontó enzimeket.

A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj 

  1. Levendulaolaj
  2. Teafaolaj
  3. Szantálfa
  4. Borsmentaolaj
  5. Citromfűolaj
  6. Gerániumolaj
  7. Copaiba olaj 
  8. Bergamottolaj
  9. Tömjénolaj
  10. Vadnarancs
  11. Citromolaj
  12. Rózsaolaj
  13. Jázminolaj
  14. Kamillaolaj
  15. Ylang-ylang olaj

Felhasznált irodalmak: