A levendulaolaj hosszú idők óta ismert és kedvelt, jellegzetes illatú olaj, melynek kedvező hatása van a szervezetre (testi, a lelki és a szellemi funkció), amit különböző tudományos kutatások is alátámasztanak.
Ugyan a levendula növény legtöbb részéből kinyerhető az aromás olaj, azonban a legkiválóbb minőségű olajat a virágból készítik. A levendula illóolajat a közönséges vagy keskenylevelű levendula (Lavandula angustifolia vagy Lavandula officinalis) virágzó hajtásaiból állítják elő vízgőz lepárlással. A levendulaolaj jellemzően színtelen vagy halványsárga színű, édeskés ízű és kellemes, friss virágillatú. A levendulaolaj számos összetevőt tartalmazhat, azonban többségében a két fő összetevője a 25-46%-ban előforduló linalil-acetát (a linalool ecetsavval alkotott észtere), valamint a 20-45%-ban megtalálható linalool (monoterpén-alkohol), ezen kívül előfordulhat még benne cineol, α-terpineol, 3-oktanol, terpinén-4-ol, kámfor, limonén, lavandulol és lavandulil-acetát. A spanyol levendula (Lavandula stoechas) esetébe másik két komponens, a fenkon és a kámfor a domináns.
A levendulaolaj felhasználása
A levendulaolaj népszerűségét nem kizárólag a kellemes, nyugtató hatású illatának köszönheti, hanem kedvezően hat mind a testi, a lelki és a szellemi funkciókra. Számos felhasználási területe ismert, előszeretettel alkalmazza mind a gyógyszeripar, mind a kozmetikai ipar. Gyakran alkalmazzák parfümök, szappanok, samponok, habfürdők, testápolók illatosítására, valamint egyéb kozmetikai és egészségügyi termékek gyártására. Felhasználhatják például különböző gyógyhatású szerekben, gyógyszerkészítésben, akár krémekben, kenőcsökben, balzsamokban, zselékben és gélekben is. Erős aromájánál fogva távol tartja a szúnyogokat, így gyakran használják szúnyogriasztó készítményekben. Továbbá rendszerint alkalmazzák illóolaj formájában, melynél fontos kiemelni, hogy mindig 100%-os tisztaságú, természetes, esszenciális levendula illóolaj kerüljön felhasználásra. Az illóolajokat, így a levendula illóolajokat is legfőképpen kétféle úton juttathatjuk a szervezetbe. Az egyik ilyen lehetséges módszer a bőrön történő alkalmazás, bedörzsölés, míg a másik útja a belégzés, inhalálás mely vagy közvetlenül az üvegből vagy egy aroma diffúzor segítségével, párologtatva történik. A levendula illóolajat hozzáadhatjuk akár masszázsolajokhoz, krémekhez vagy nyugtató fürdőolajokhoz is. Az aroma diffúzor esetében 3-4 csepp illóolajat ajánlott adagolni a készülékhez, míg a fürdővíz esetében körülbelül 6 cseppet. A bőrön történő alkalmazás esetében egyes levendula illóolajokat ajánlott higított formában, hordozóolajokkal alkalmazni, hogy elkerüljük az esetleges bőrirritációt, valamint ajánlott a bőrünk egy kis területén tesztelni a keveréket, hogy nem tapasztalunk-e allergiás reakciót.
A levendulaolaj kedvező hatásai
A levendula illóolajnak számos kedvező hatása van a szervezetre, melyeket különböző tudományos kutatások is alátámasztanak. Jellemzően antimikrobás, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, stresszoldó és nyugtató hatású. Javasolt a mentális stressz, a szorongás, a depresszió, az alacsony önértékelés, a nyugtalanság és a kimerültség tüneteinek enyhítésére, továbbá ajánlott az alvás támogatására, az alvás minőségének javítására, illetve az emésztési panaszok (például az idegi alapú gyomorirritáció, a hasi diszkomfort, a puffadás, a felfújódás) kezelésére is.
A levendulaolaj bizonyítottan javítja az alvászavarokat, valamint az ebből adódó álmatlanságot is csökkenti. Számos kutatás kimutatja, hogy az elalvás előtti időkben inhalált levendulaolaj vagy az esti fürdővízbe csepegtetett olaj könnyíti az elalvást, valamint javítja az alvás minőségét. A levendulaolajnak igazoltam nyugtató hatása van, mely segíti a relaxációt, növeli a komfort érzetet, oldja a szorongást, a félelemérzetet, az idegességet, a depressziót, csökkenti a menopauza tüneteit, mint a hőhullámokat és a hangulatingadozást, javítja a kedélyállapotot, fokozza a boldogság érzetet, valamint csökkenti a stressz választ. Mindezek következtében hatékony antidepresszáns készítménynek mondható.
A levendulaolaj ismert antiszeptikus anyag, mely hatásosan lép fel a különböző mikroorganizmusokkal szemben. A levendulaolaj antibakteriális hatása révén hatékonynak bizonyul a különböző baktériumok ellen, antivirális hatásánál fogva felveszi a harcot a különféle vírusokkal szemben, míg antifungális hatása miatt a gombák ellen is aktívnak tekinthető. A levendulaolaj antioxidáns hatású, mely következtében erősíti az immunrendszer védelmét. Kutatások bizonyítják a légzésjavító hatását, hogy tisztítja a légutakat, valamint, hogy enyhíti a szénanátha tüneteit, javítja a hurutos légúti megbetegedéseket, továbbá segíti a felépülést az influenzából.
A levendulaolaj bizonyítottan fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és göcsoldó hatású. Csökkenti mind a rövidebb ideig tartó, akut, mind a hosszabb ideig fennálló, krónikus fájdalmat és gyulladást. Mindezek által kedvezően hat a migrénes fejfájásokra, a reumás fájdalmakra, a menstruáció okozta görcsökre, valamint a vajúdás és a fájások alatt végzett vágás, gátmetszés okozta fájdalmakra is. Számos kutatás támasztja alá, hogy a levendulaolaj elősegíti a sebek gyógyulását, enyhíti az égési sérüléseket, amelyek lehetnek különböző forró anyagok, eszközök vagy tűz által kiváltott égések, de lehetnek nap okozta égési sérülések is.
A levendulaolaj regeneratív hatása is igazolt, mely kedvező a bőr különféle problémaival szemben. Ilyen problémák lehetnek a pattanások, az aknék, a gyulladások, a bőrpír, az irritáció, az ekcéma, a narancsbőr és az idő előtti bőröregedés. Továbbá kedvező a hajhullás kezelésében, a hajnövekedés elősegítésében, a korpásodás csökkentésében és a fejbőr egészségének fenntartásában. Összességében elmondható, hogy a levendulaolaj számos pozitív hatással bír a szervezet számára.
LAVENDER – LEVENDULA ILLÓOLAJ 15 ML – dōTERRA
A levendulát évszázadok óta őrzik és használják összetéveszthetetlen illata és számos előnyös tulajdonsága miatt. Az ókorban az egyiptomiak és a rómaiak használták fürdéshez relaxáláshoz, főzéshez és parfümökben is. A fürdővízhez adva, vagy a halántékra, talpra kenve kiáztatja a stresszt. Tegyen néhány cseppet a párnára, az ágyneműre, vagy a talpra a nyugodt éjszakai alvás érdekében. A levendulát számos előnyös tulajdonsága miatt kötelezően tartandó olajnak tekintették mindig is.
Használata:
- Széles körben használt nyugtató tulajdonságai miatt
- Belsőleg csökkentheti a feszültség érzést
- Elősegíti a feszültség érzés enyhítését
- Belsőleg elősegítheti a nyugodt alvást
- Párologtassuk, vagy használjuk külsőleg az érzelmek nyugtatására
- Masszírozzuk a hátat vagy a talpat, csöppentsünk egy cseppet a párnára lefekvés előtt
- Használjuk külsőleg az időleges bőrirritációkra
Figyelmeztetés!
- Lehetséges bőrérzékenység.
- Tartsd távol a gyermekektől!
- Várandósság, ápolás vagy orvosi ellátás alatt állsz, konzultálj orvosoddal!
- Kerüld a szemmel, a belső fülekkel és az érzékeny területekkel való érintkezést!
- Kerüld a napfényt és az UV sugárzást a felhasználást követő 12 órán át!
A levendulaolaj lehetséges mellékhatásai
A levendulaolajnak komolyabb mellékhatásai, illetve gyógyszerinterakciói nem ismertek. A levendulaolajak alkalmazása előtt javasolt a bőr kis felületén toleranciatesztet végezni, ugyanis az olajra, valamint az egyes összetevőire előfordulhatnak allergiás reakciók, ebben az esetben a használatuk azonnali felfüggesztése szükséges. Továbbá nem ajánlott teljes fürdőzés abban az esetben, ha nyílt sebek, nagy bőrsérülések, akut bőrbetegségek, súlyos fertőzések, magas láz, súlyos keringési zavarok vagy szívelégtelenség áll fenn.
A leggyakrabban használt TOP15 illóolaj
- Teafaolaj
- Eukaliptuszolaj
- Szantálfa
- Borsmentaolaj
- Citromfűolaj
- Gerániumolaj
- Copaiba olaj
- Bergamottolaj
- Tömjénolaj
- Vadnarancs
- Citromolaj
- Rózsaolaj
- Jázminolaj
- Kamillaolaj
- Ylang-ylang olaj
Felhasznált irodalmak:
- http://epa.niif.hu/01100/01189/00025/pdf/farmakognoziai_hirek_EPA1189_2012_24.pdf
- http://epa.oszk.hu/01100/01189/00047/pdf/EPA01189_farmakognoziai_hirek_2018_44.pdf
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6007527/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5437114/
- https://www.scielo.br/pdf/aabc/v87n2s0/0001-3765-aabc-201520150056.pdf